
Всі "За" або "Проти" Brexit - відповідь на головне питання Європи
23 червня 2016 в Великобританії відбувся довгоочікуваний референдум, який вирішує долю Сполученого Королівства, та й усіх країн, що входять до складу Європейського союзу. Референдум дав відповідь на питання залишається Великобританія в Європейському союзі або залишає його. Але відповідь виявився спірною, несподівано для всіх.
Що означає Brexit?
Ця абревіатура складена з двох слів: Br + exit = Britain + Exit. Що в перекладі з англійської означає Британія + Вихід. Слово Brexit стали вживати в контексті всіх подій пов'язаних з виходом Великобританії з ЄС.
Історія розвитку подій: за попереднім опитуванням голоси «за» і «проти» виходу Британії з ЄС розподілилися практично порівну. Але голосів проти виходу з Європейського союзу було все ж більше. Нагадуємо, що в референдумі право віддати свій голос було у громадян Великобританії, Ірландії, навіть у тих громадян Британії, хто проживає за кордоном не більше 15 років, члени Палати лордів і громадяни, які проживають в Гібралтарі.
23.06.15 Європа і весь світ був у напрузі. Всі стежили за найменшими новинами з референдуму. Відомо, що 23.06.16 британці масово почали купувати іноземну валюту, з побоюванням чекаючи на обвал фунта в разі прийняття рішення про вихід Великобританії з ЄС, який прогнозувався напередодні проведення голосування.
Перші результати Brexit
Почали з'являтися вже в ніч на 24.06.16. Ці результати, які були підраховані по 8ми округах, говорили про лідерство прихильників Виходу Великобританії з ЄС. За першими підрахунками за збереження членства Британії в Євросоюзі проголосувало близько 47%, але голосів «проти» було нараховано понад 53%. Трохи пізніше ситуація змінилася. Противники і прихильники членства Сполученого Королівства в ЄС йшли нарівні. Голоси розподілялися порівну. Однак після підрахунку голосів на більшій половині округів прихильники розриву з Європейським союзом знову опинилися попереду. Напруга не покидала, до кінця не було зрозуміло хто переможе в референдумі.
Різке падіння фунта і паніка в економіці
На тлі ситуації, що склалася в Британії різко впав курс фунта, що було спрогнозовано заздалегідь. До ранку 24.06.16 відмітка англійського фунта опустилася до 1.35 доларів (фунт подешевшав приблизно на -9% по відношенню до долара). Жителі «туманного Альбіону» були дуже здивовані, тому що фунт вже багато десятків років вважається однією з найстабільніших валют. Цей феномен можна вважати першим неофіційним наслідком виходу Великобританії з ЄС.
Ринок похитнувся. Morgan Stanley повідомив BBC про те що вони вже почали процес перекладу 2000 співробітників інвестиційних банків з офісів, які базуються в Лондоні в Дублін або Франкфурт.
Офіційні результати референдуму
До ранку п'ятниці стало зрозуміло: британці вибрали свій шлях розвитку. Голосів за вихід з ЄС 52%, голосів залишитися в ЄС 48%. Рішення прийнято. Тут же британський прем'єр Девід Кемерон, який підтримував членство Великобританії в Європейському союзі, оголосив про те, що йде у відставку. І вже новий курс розвитку Великобританії поза Євросоюзом буде вести прихильник виходу з ЄС.
Реакція Євросоюзу
В цей час в Європейській раді приступили до призначення дати переговорів, на яких буде обговорюватися процес виходу Великобританії і подальший алгоритм дій країн членів Європейського союзу.
Підсумки референдуму в Великобританії викликали хвилю обговорень, в тому числі серед жителів Британії, на подив.
Станом на 26.06.16, противники виходу Великобританії з ЄС підписують петицію. Зібралося вже близько 2,5 мільйона голосів «за» членство Британії в Євросоюзі.
Оголошено нові умови референдуму: явка голосуючих не менш 70%, перевага голосів повинна бути не менше 60%. Таким чином референдум проведений за такими критеріями можна вважати об'єктивним.
Українців також можуть торкнутися результати референдуму
Як мінімум в сфері отримання віз. Давно відома всім віза EEA FP (EEA Family Permit). Даний тип візи відкривається в разі якщо Ваш чоловік, цивільний партнер, дитина, батьки і т.д. мають європейський паспорт і можуть легально жити і працювати у Великій Британії, в.т. запрошувати Вас на ПМЖ до Великобританії. Віза дається на 6 місяців, з мульти в'їздом. До того ж вона безкоштовна.
Віза дозволяє її власникові наступне:
переїхати до Великобританії, жити з своїм партнером;
працювати легально;
вчитися;
до закінчення термінів дії візи подавати документи і не виїжджаючи з країни отримувати посвідку на проживання у Великобританії.
У ситуації, що склалася, всі хто подав документи на візу, очікують результатів з запізненням затамувавши подих. Все тому, що однією з причин виходу Великобританії з ЄС послужив зрослий рівень міграції в країну, здебільшого через членство Британії в Європейському союзі, однією з основних ідей якого є безперешкодне переміщення громадян по території країн, що входять в ЄС.
Хочемо зі свого боку заспокоїти всіх заявників на візу EEA FP. Вихід Великобританії з Європейського союзу все ще під питанням. Навіть якщо Британія таки покине Євросоюз - потрібно не мало часу що б змінити законодавство і вирішити проблеми «заручників» ситуації, що склалася. Законодавчо знадобиться близько 2-х років на внесення та прийняття змін. Тому поки можна спати спокійно!
Дата публікації: 25.06.2016